Czym są uzależnienia behawioralne?
Wszystkie uzależnienia, niezależnie czy od alkoholu, heroiny, nikotyny, hazardu, mają wspólne cechy:
Uzależnienia behawioralne, dotyczą zachowań, które należą do normalnego, a nawet podstawowego dla życia sposobu postępowania. Tak więc w pewnych okolicznościach nałogową i niebezpieczną formę mogą przyjmować zachowania związane z odżywianiem się, życiem seksualnym, z wykonywaniem pracy, z ćwiczeniami fizycznymi, a nawet z uprawianiem gier. O uzależnieniu mówimy wtedy, kiedy pojawia się poważne i niebezpieczne zaburzenie zdrowia jednostki.
Od czego można się uzależnić?
Każda aktywność, która ma wpływ na nasz nastrój może być uzależniająca. W czasie przyjemnych zachowań dochodzi do wielu neurochemicznych zmian. Mogą one wywołać nagły efekt, na mocy którego osoba silnie odczuwa przyjemność. Przyjemne akcje mają dużą szansę powtarzać się w przyszłości. Ponadto uzależniające zachowania często blokują negatywne emocje i myślenie o problemach, przez co przyczyniają się do błędnego koła nałogu.
Dążymy do przyjemnych doznań, pomimo towarzyszących im negatywnych konsekwencji.
Skąd czerpać rzetelną wiedzę na temat uzależnień behawioralnych? Gdzie szukać pomocy?
Strona: www.uzaleznieniabehawioralne.pl
Strona powstała, w celu rozpowszechniania rzetelnej wiedzy na temat uzależnień behawioralnych wśród szerokiego grona odbiorców oraz udzielania pomocy psychologicznej i prawnej osobom dotkniętym problemem uzależnień behawioralnych (osoby uzależnione oraz ich bliscy). Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia, w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.
W ramach projektu, utworzono również poradnię online, w której specjaliści z zakresu psychologii, terapii uzależnień, pedagogiki i prawa udzielają bezpłatnych porad. Potrzebujesz pomocy, porady? Skontaktuj się z poradnią pod adresem: poradnia@uzaleznieniabehawioralne.pl lub przez komunikator Skype. Więcej informacji pod adresem: https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/poradnia-online/
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
Dnia 1 stycznia 2022 r. na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zostały przekształcone w Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Zgodnie z Ustawą, Centrum prowadzi działalność w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych.
Strony internetowe:
https://www.facebook.com/KrajoweCentrumPrzeciwdzialaniaUzaleznieniomKCPU
Przy Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego działa pierwszy w Polsce telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych.
Oferta telefonu zaufania skierowana jest do wszystkich osób, które mają problem lub też zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi. Dla osób bliskich osobom uzależnionym – rodziny, przyjaciół, znajomych.
Działalność telefonu zaufania obejmuje:
Konsultacje telefoniczne prowadzą doświadczeni specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia PTP, przeszkoleni w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych.
Nowy telefon zaufania 801-889-880 jest czynny codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22. Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora. Koszt połączenia z telefonów komórkowych – cena za każdą minutę, zależnie od taryfy operatora.
Projekt uruchomienia i prowadzenia telefonu zaufania świadczącego pomoc w zakresie uzależnień behawioralnych dofinansowywany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.
Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień w Szpitalu Powiatowym w Głogowie
Świadczenia udzielane są bezpłatnie i finansowane w ramach realizacji umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W ramach Centrum działa:
Rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu: 76 831 32 41, w godzinach od 8.00 do 14.00 lub osobiście: ul. Kościuszki 15a, segment D, I p. Więcej informacji dostępne pod adresem: https://www.szpital.glogow.pl/lecznictwo-psychiatryczne-i-uzaleznien/
Punkt Konsultacyjno – Informacyjny ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Przemocy w Rodzinie w Pęcławiu
W naszej gminie, od września do czerwca, działa Punkt Konsultacyjno – Informacyjny ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Przemocy w Rodzinie w Pęcławiu, w którym nieodpłatnie przyjmują terapeuta uzależnień i psycholog. Zapraszamy wszystkich mieszkańców, którzy zaniepokojeni są zachowaniem bliskich lub swoim do skorzystania ze wsparcia. Nie bagatelizujmy sygnałów alarmowych. Reagujmy! Dokładny grafik podawany jest co miesiąc na stronie internetowej i facebook’u gminy oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy i drzwiach świetlicy wiejskiej w Pęcławiu, w której mieści się Punkt.
Źródło:
https://peclaw.eu/uzalezenia-behawioralne.html
67-221 Białołęka
Białołęka 20